PAST PERFORMANCES

Every year Honolulu Theatre for Youth’s professional company presents a full season of plays for children from pre-school through high school. All plays are performed at our home theatre space, Tenney Theatre at St. Andrew’s Cathedral, on O‘ahu. At least one play per age level tours to Kaua‘i, Moloka‘i, Lana‘i, Maui and Hawai‘i. These same plays can be seen by children and their families on Saturdays at Tenney Theatre from late August through May.

Most of HTY’s audience sees our plays with their classmates; a few also see plays with their families. This context defines a certain kind of work, as children respond differently in groups of their peers than they do in mixed audiences. HTY produces plays based on children’s literature, adaptations of classics, and work that draws from or reflects on the cultures that make up modern Hawai‘i— history, folklore, or issues that impact local children. We recognize that Hawai`i shares many cultural references and concerns with the mainland, but that many are also very different. Therefore, we present a lot of new plays and put a lot of resources into supporting and developing local writers. Because so many plays are new works of dramatic literature, HTY often publishes these scripts in simple, inexpensive editions. These can be purchased by teachers for use in the classroom before or after the production.

Our plays are approximately one hour long (45-60 minutes). Our cast sizes range from 2 to 6 actors. Half our plays tour by air with touring sets. We perform in theatres with anywhere from 300 to 1200 seats, and in school cafeterias, public libraries and alternate venues.

Educators and playwrights who wish to know more about the plays we are presenting, or hope to present in the future, should peruse this website or write to htymail@gmail.com.

PLAYS FROM 1955 TO THE PRESENT

Artistic Director 2005 – Present • Eric Johnson 

2016 -2017 Season “Stories of Home”

by Alvin Chan

by Ed Chevy and Friends

by Annie Cusick Wood

by a variety of local writers, and Mark Lutwak

by Finegan Kruckemeyer

by Annie Cusick Wood

by Y York

2015 -2016 Season “An Ocean of Adventure”

by Alvin Chan

by Mosses Goods

by HTY Company and Friends

by Lee Cataluna

by Annie Cusick Wood

by HTY Company and Friends

2014-2015 Season 60th Anniversary “A Sparkling Celebration”

A Bollywood Robin Hood by Alvin Chan
KU A MO’O  Becoming a Guardian of Hawai’i created in collaboration with the Bishop Museum’s Cultural Education Staff
Rock’n the Holidays with Rakugo by Yasu Ishida
Suzette who set to Sea by Finegan Kruckemeyer
Happy by Annie Cusick Wood
Where the Mountain Meets the Moon based on the Newbery Award Winning novel by Grace Lin

2013-2014 Season “Tales of Transformation”

A Korean Cinderella by Alvin Chan
Lono’s Journey created in collaboration with the Bishop Museum’s Culture Education Staff
Nothing in the Same by Y York
Antie Martha and the Nene (Goose) by Annie Cusick Wood, Gill Robertson, Jan Manley
Icarus Fights the Minotaur by Yokanaan Kearns
Peter Rabbit and the Garden created by the HTY Company
GRINDS: The Story of Food in Hawaii created by the HTY Company

2012-2013 Season “A Collection of Classics”

Five Chinese Brothers by Alvin Chan
Spooky Haunted Stories from Around the World 
collected by Jeff Gere
Christmas Talk Story
by Various Local Writers
Call it Courage
adapted from the Newbery Winning Novel by Armstrong Sperry
Charlotte’s Web
adapted by Joseph Robinette

2011-2012 Season

Anime Momotaro by Alvin Chan
Poetry Fever by various Hawaii Student Poets
Tasi’s Gift by Aito Simpson-Smith & Jamie Simpson-Smith
The Lion Dancer by Alvin Chan
Blue by Annie Cusick Wood
May Day is Lei Day! by HTY Company

2010-2011 Season

Where Do Things Go? by various local writers, musicians, & choreographers
The Dinosaur Play by Steve and Kathy Hotchner
Navigator by Susan Soon He Stanton
Theory of Mind by Ken LaZebnik
Apollo to the Moon by Mary Hall Surface
The New Sense-sational Show by Oisin O’Sullivan and Sandra Payne

PLAYS FROM 1955 – 2010

2009-2010 Season
Nightingale adapted from Hans Christian Anderson by John Urquhart, Rita Grossberg and Yellow Brick Road Studios
Stripes and Stars by James McCarthy
Amahl and the Night Visitors by Gian Carlo Menotti
The Three Year Swim Club by Lee Tonouchi
Keiko and Louie – Best Best Friends (Mostly) by Daniel A. Kelin II
Just So Stories adapted from Kipling by Eric Johnson

2008-2009 Season
Aladdin’s Luck by Janet Stanford music by Fahir Atakoglu
Midsummer Madness adapted from Shakespeare by Eric Johnson
The Music of Dolphins adapted by Tanya Palmer from the book of Karen Hesse
A Christmas Carol adapted by Barry Komhauser from Charles Dickens music by Ron Barnett
A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare
Musubi Man adapted by Lee Cataluna from the nook by Sandi Takayama
Goodnight, Moon adapted by Margaret Wise Brown and Clement Hurd from their book; book music and lyrics by Chad Henry

2007-2008 Season
The Little Mermaid by Mike Kenny from the story by Hans Christian Anderson
Obake by Davis Furumoto
The Very Best of Christmas Talk Story by various local writes
Maui vs. Hercules by Yokanaan Keams
Rap’s Hawai’i adapted by Lee Cataluna from the humor of Rap Reiplinger
Maui’s Kite by BullDog
Ferdinand the Bull play and lyrics by Karen Zacarias music by Deborah Wicks
La Puma from The Story of Ferdinand by Munro Leaf and Robert Lawson

2006-2007 Season
Snow White by Hester Kamin
Sport by El Tricicle
Christmas Talk Story 2006 by various local writers
A Thousand Cranes by Kathryn Schultz Miller
The Stones by Tom Lycos and Stefo Nantsou
The Sense-sational Show by Cynthia See, Annie Wood, Rob Duval and Amanda Jenkins
Hawai’i Tales by Nara Cardenas and BullDog
The Magic Bird: A Fabulous Filipino Folk Tail by Elizabeth Wong music by Kala’i Stern

2005-2006 Season
Nothing is the Same by Y York
Winnie-the-Pooh by Clanche du Rand from the stories of A.A. Milne
Christmas Talk Story 2005 by various local writers
Mulan the Woman Warrior by Alvaro Saar Rios
The Othello by Y York from Shakespeare
Hawai’i Tales by Nara Cardenas and BullDog
Go, Dog. GO! by Allison Gregory and Steven Dietz from the book by PD Eastman

Artistic Director 1999-2005 • Mark Lutwak

2004-2005 Season
The Kona-Town Musicians by Lee Cataluna
Nothing is the Same by Y York
Christmas Talk Story 2004 by various local writers
Eddie Would Go by Byran Hiroshi Wake
Queen of Makakaha Rell Sunn by Bryan Hiroshi Wake
Musubi Man by Lee Cataluna
Mike Mulligan and His Steam Shovel by Eric Lane Barnes from the book by Virginia Lee Burton

2003-2004 Season
Green Eggs & Ham/Gertrude McFuzz by Dr. Seuss & Robert Kapilow
When Tiger Smoked His Pipe by Nora Okja Keller and Tae Kathleen Keller
The Garden of Rikki Tikki Tavi by Y York
Theatrefest 2003 – Pedestrian Traffic by Eliot St. John
Out of Orbit by Emily Lau
S-W-A-S-H-B-U-C-K-L-E-D by Lauren Hanley
Christmas Talk Story 2003 (The Best Of!) co-production with Kumu Kahua, Theatre Diane Aoki, Rochelle dela Cruz, Jason Kanda, Yokanaan Keams, Darrell Lum, E. Shan Correa, Gary PAk, Tony Pisculli, Dot Saurer, Robert St. John, Susan Lee St. John, GAry TAchiyama, Linda Tagawa, & Lee A Tonouchi
Dis/Troy by Yoyanaan Keams
New Kid by Dennis Foon
Pacific Tales for Young People by Daniel A. Kelin II
The Little Red Ridding Hood Show by Russell Davis

2002-2003 Season
Alexander and the Terrible, Horrible, Very Bad, NO Good Day by Judith Viorst
Amazing Adventures of the Marvelous Monkey King by Elizabeth Wong
Runny Noses, Tiny Tails by Dance Aoki, Daniel A. Kelin II, Sean TC O’Malley, & Sesan Lee St. John
Theatrefest 2002 Curtains for the Dragon by Robert Rath
Out of Orbit by Emily Lau
Doughs and Don’ts by Jennifer Gire
Christmas Talk Story 2002 by Diane Aoki, Daryl Bonilla, Rochelle dela Cruz, Kathryn Heath, Margaret Jones. Jason Kanda, Yokanaan Keams, Darrell Lum, David Ray Mulinix, Gary Pak, Dot Saurer, Robert St. John, Susan Lee St. John, Gary Tachiyama, Lee Tonouchi, Y York, & Shay Youngblood
Capsized Romance by Emily Lau
War by Dennis Foon
Last Paving Stone by Y York
Hawai’i Tales for Young People adapted by Daniel A. Kelin II from stories by Kimo Armitage
The Garden of Rikki Tikki Tavi by Y York

2001-2002 Season
Winnie-the-Pooh by le Clanche duRand song by Alan Jay Friedman
Beauty and the Beast by Bret Fetzer
Theatrefest 2001 project directed by Kristi Johnson
Multiple Choice Relationships by Stacey Fukuda
Alone Together by Kate Lau
Christmas Talk Story 2001 by Diane Aoki, E. Shan Correa, Frank Higgins, Jason Kanda, Yokanaan Keams, Sean TC O’Mallet, Tony PIsculli, W.C.R. Pollitt, Dot Saurer, Susan Lee St. John, & Gary Tachiyama
Stalled Love by Ashley Ano
Envy for Three by Lauren Hanley
Wondrous Tales of Old Japan by David Furumoto
Hawai’i Tales for Young People adapted by Daniel A. Kelin II from stories by Limo Armitage
The Garden of Rikki Tikki Tavi by Y York
Othello adapted from Shakespeare by Y York
Tiny Tails adapted from Pacific folktales by Dance Aoki, Jason Kandra, Daniel A. Kelin II, & Susan Lee St. John
Musubi Man adapted by Lee Cataluna from the book by Sandi Takayama

2000-2001 Season
The Amazing Bone by Eric Schmiedl from the book by William Steig
Fools & Monkey Tales adapted from Pacific folktales by Bruce Hale, Jason Kandra, Nora Keller, & Daniel A. Kelin II
Theatrefest 2000 project directed by Daniel A Kelin II & Steven Jones
Lovely by Dance Aoki
Love in the Demilitarized Zone by Robert Rath
Creations and Other Strangers by Roger Nakamine
The Test by Krislin Lee
Christmas Talk Story 2000 by Diane Aoki, Margaret Jones, Jason Kanda, Sea TC O’Malley, Gary Pak, WCR Pollitt, Susan Lee St. John, Linda Tagawa, Vivian L Thompson, & Lee Tonouchi
Pidg Latin co-production with Kumu Kahua by Yoyanaan Keams
Afternoon of the Elves by Y York from the book by Janet Taylor
Beyond the Falls by Gary Pak
Come and See the Peppermint Tree music and lyrics by Evelyn Dean deBoeck

1999-2000 Season
Lily’s Purple Plastic Purse by Kevin Kling
Theatrefest 1999 project directed by Daniel A. Kelin II
Fat Boy by Dance Aoki
Spiffy by Robert Rath
Two Women Discuss the Weather by Sandra Fan
1 4 3 24/7:love tales First Kiss by Johnson Lee
End of the Waltz by Nathanel Dunn
Mitzi & Ditzi by Sara Antill
Holiday Wrappings by Gary Pak
Mixed Plate Special adapted from Pacific folktales by Sandra Antill, Diane Aoki, Kimo Aemitage, & Susan Lee St. John
Little Monster by Jasmine Dube
The Traveling Jekyll and Hyde Show by Russell Davis
The Short Tree and the Bird That Could Not Sing by Dennis Foon

1998-1999 Season
The Garden of Rikki Tikki Tavi by Y York from the characters of Rudyard Kipling
New Kid by Dennis Foon
Theatrefest 1998 project directed by Daniel A. Kelin II
Through a Rebel’s Eyes by Sara Antill
And Wings to Fly With by Shaaroni Wong
Butterfly Girl by Dance Aoki
Hiding in a Box by Krislin Lee
The Bitter Furry and Magnificent Vengeance of Don Clown by Daniel Akiyama
‘Twas the Night and Other Holiday Delights devised by Daniel A. Kelin II from various sources
Entanglements devised by Harry Wong III from various sources
Island of the Blue Dolphins by Burgess Clark from Scott O’Dell
Under a Shared Sky by Cynthia See
Popcorn and Peanut Butter by Karen Yamamoto

1996-1997 Artistic Director • Peter C. Brosius

1997-1998 Season
Green Eggs and Ham/Gertrude McFuzz book by Dr. Seuss music by Rob Kipilow
Chicken Skin by Ron Nakahara
If You Give a Mouse a Cookie from Laura Joffee Numeroff
Theatrefest 97 project directed by Daniel A. Kelin II
Udder Paradise by Daniel Akiyama
Rosefish by Julia Gilman
Double Take by Sara Antill
Turtle Obsession! by Nathan Mark
Angels in the Sand by Dance Aoki
Long Live the King by Ciara Lacy
One Tough Act to Follow by Rebecca Potter
Ka Wai Ola by Victoria Nalani
Eddie Would Go by Bryan Hiroshi
Raven’s Voice Theatre Guest production
Al’s Pal by Lindgren & Torudd
Peacemaker by David Holman

1996-1997 Season
Operation Elvis by CP Taylor
Hula Heart by Velina Hasu Houston
Theatrefest 1996 project directed by Daniel A. Kelin II
Bobo the Bird by Wladymeir Savaille
The Invisible Circle by Kimberly Chong
Life, Interrupted by Sherry Ou-yang
Zombie Joe Chomps Bratty Kids by Timothy Yasutake
Mask Messengers guest production by Faustwork Mask Theatre
Crocodile by Kevin Kling
Pocket Kabuki by David Furumoto
In the Suicide Mountains by James Still
Bedtime and Bullies by Dennis Foon
The Wild Baby by Lindgren & Eriksson

1995-1996 Season
Tuck Everlasting by Mark Frattaroli from Natalie Babbitt
Theatrefest ’95 project directed by Daniel A. Kelin II
Lolo Ti Leaves by Deborah Ocon
Of Weevis & Worms by Nathan Mark
Once Upon a Fairy Tale by Courtney Kunimura
Whatever You Want by Jasmyne Suttles
Once Upon a Fairy Tale 3 Tomie DePaola Strega Nona Stories by Tomie DePaola
And the People Spoke Music: Stories of the Marshall Islands by Daniel A. Kelin II
The Complete Works of Wllm Shkspre (Abridged) by Adam Long, Daniel Singer, and Jess Winfield
Monkey and the Waterfall guest production by Monkey and the Waterfall Dance Theatre Company
The Misadventures of Litterbugsy by Kyle Kakuno
Hula Heart by Velina Hasu

1994-1995 Season
Solo Cast of Thousands guest production by Storyteller Jon Spelman
Dragonwings by Laurence Yep
Theatrefest ’94 project directed by Daniel A. Kelin II
Eggbert by Matt Johnson
Hello, How Do You Do? We’re Here to Help You by Kathy Nguyen
Best Friends by Elaine Bleakney
Blue Light Special by Elaine Bleakney
He’e Nalu: Riding the Waves by Daniel A. Kelin II
Paniolo Spurs by Victoria Nalani Kneubuhl
Growing Up Local adapted by Keith Kashiwada and John Wat
The Matsuyama Mirror co-production with Kumu Kahua Theatre by Velina Hasu
If you Give a Mouse a Cookie by Jody Johnston Davidson from Laura Joffe Numeroff
Rainforest Dreams by Scott Rosenow & Cythnia See

1993-1994
Blinky Bill guest production by David Poulton
Theatre of Puppets Ramona Quimby by Len Jenkin from Beverly Cleary directed by Pam Sterling
The Best Is Yet to Come directed by Randall Duk Kim & Anne Occhiogrosso
Theatrefest ’93 project directed by Daniel A. Kelin, II
A Fine Romance by David Bruhn directed by Daniel A. Kelin, II
Squishy by Riana Keaulani directed by Harry Wong, III
Girls by Kanoa Jones directed by Eric Schmiedl
Disgruntled Sigh by Meredith Desha directed by Alfred Silva
Duke Kahanamoku vs the Surfnappers by Eric Overmyer directed by Ron Nakahara
He’e Nalu: Riding the Sea by Daniel A. Kelin II, Eugene A. Huebler & Randal L. Wung directed by Daniel A. Kelin, II
The Yellow Boat guest production by Metro Theater Company
Dinosaurus by Ed Mast directed by Pam Sterling
Mosquito Tails by Adaora Schmiedl directed by Eric Schmiedl

1992-1993 Season
According to Coyote by John Kauffman Guest Production by Carlotta Kauffman
The Secret Garden by Pamela Sterling directed by Clayton Corzatte
Theatrefest ’92 project directed by Daniel A. Kelin II
Impossible Dreams by Kim Rupp directed by Daniel A. Kelin, II
Mouse Esquire by Justin Brossier directed by Alfred Silva
Flower Therapy by Naomi Long directed by Bonnie Showers
The Servant of Two Masters by Carlo Goldoni directed by Randall Duk Kim & Anne Occhiogrosso
Just So Stories by Victoria Nalani Kneubuhl directed by Paul Cravath
Tales of the Grotesque by Eberle Thomas directed by Daniel A. Kelin, II
Everyone Knows What a Dragon Looks Like by Daniel A. Kelin, II & Angela Q. Angel from Jay Williams directed by Pam Sterling
Crying to Laugh by Marcel Sabourin directed by Pamela Sterling
Popcorn & Peanut Butter by Michael K. Hase directed by Karen Yamamoto Hackler

1991-1992 Season
Revenge of the Space Pandas by David Mamet directed by Daniel A. Kelin, II
The Reluctant Dragon by Mary Hall Surface from Kenneth Grahame directed by Mary Hall Surface
Theatrefest ’91 project directed by Daniel A. Kelin, II
Portraits in Shame by Alfred Silva directed by Daniel A. Kelin, II
The Broken Bough by Ramon Arjona IV directed by Cynthia See
The Martha War by Daniel London (non-HTY) directed by Jason Matsui
A Little Bit Like You co-production with Kumu Kahua Theatre by Darrell Lum directed by Scott Botelho
Spoon River Anthology by Charles Aidman from Edgar Lee Master
The Council by William S. Yellow Robe, Jr. directed by William S. Yellow Robe, Jr.
The Dance and the Railroad by David Henry Hwang directed by Ron Nakahara
Tofa Samoa by Victoria Nalani Kneubuhl directed by Pam Sterling
The Giant’s Baby by Allan Ahlberg. directed by Kathleen Collins
Tall Tales and Small People company created directed by Pam Sterling
Little Tales of the Big Forest Guest Production by Shanghai Children’s Art Theatre

Acting Artistic Director 1990 • Pamela Stirling

1990-1991 Season
The Mask Messengers Guest Production by Faustwork Mask Theatre
The Odyssey by Greg Falls & Kurt Beattie from Homer directed by Pam Sterling
Pocket Kabuki by David Furumoto directed by David Furumoto
Theatrefest ’90 project directed by Daniel A. Kelin, II
Sand Castles by Janet Allard directed by Daniel A. Kelin, II
Pictures by Honey Maltin directed by Brian Shaunessy
Your World by Valerie Bush directed by Cynthia See
Broken Promises by Andrea Benson directed by Jo Scheder
Romeo and Juliet by Pam Sterling from William Shakespeare directed by Pam Sterling
This Is Not a Pipe Dream by Barry Kornhauser directed by Karen Brilliande
The Nose by Elizabeth Egloff from Nicholai Gogol directed by Pam Sterling
Peter and the Wolf Guest Production by Mermaid Theatre of Nova Scotia
The Tale of Ginger and Pickles by Pamela Sterling directed by David Furumoto
The Misadventures of Litter Bugsy company created directed by Cynthia See

Artistic Director 1983-1990 • John Kaufman

1989-1990 Season
Apollo to the Moon Guest Production by Mary Hall Surface & Kevin Reese
Ramayana by Ed Mast directed by John Kauffman
The Little Humpback Horse by Pyotor Yershov directed by Zinovi Korogodsky
Theatrefest ’89 project directed by Daniel A. Kelin, II
Your Majesty by Joyce Arita directed by Daniel A. Kelin, II
Dance Little Sister by Sharon Baker directed by Cynthia See
Pulling Through by Sherry Molina directed by Robert St. John
From Okuni to Danjuro: A Kabuki Retrospective by David Furumoto directed by David Furumoto
Guns by Doris Baizley directed by John Kauffman
Androcles and the Lion by Aurand Harris directed by Karen Brilliande
Original Absurd Musical Revue for Children by Arne Zaslove directed by Brian Clark

1988-1999 Season
The Sports Show by Arne Zaslove directed by John Kauffman
A Wrinkle in Time by Edward Mast from Madeleine L’Engle directed by John Kauffman
Just So Stories Guest Production by Mermaid Theatre of Nova Scotia Great Expectations by Barbara Field from Charles Dickens
directed by John Kauffman
Theatrefest ’88 project directed by Daniel A. Kelin, II
Painted Rain by Janet Allard directed by Daniel A. Kelin, II
Act Two, Scene One, Take Fifty by William “Kaipo” Schwab directed by Kathy Edwards
The Same Old You by Jason Tayros directed by Steve Wagensellar
Jam by Richard George from Roald Dahl directed by Terry Sneed
Tales from the Dreamtime by John Kauffman directed by John Kauffman
The Inner Circle by Patricia Loughrey directed by Karen Brilliande
Winnie-the-Pooh by Kristin Sergel directed by Pamela Sterling

1987-1988 Season
According to Coyote by John Kauffman directed by John Kauffman
Dracula by Nick DiMartino directed by John Kauffman
Maui the Trickster by Wallace Chappell directed by John Kauffman
Theatrefest ’87 project directed by Brian Clark
Inside Al by David Baker directed by Brian Clark
Truth or Dare by Laurie Lee Bush & Jack Newalu directed by Daniel A. Kelin, II
Before I Wake by Richard Balagut & Alan Yee & Young Kun Yu directed by Karen Brilliande
Jungalbook by Edward Mast directed by John Kauffman
Seagirl by Francis Elitzig directed by Phyllis Look
Oedipus the King by Steven Berg & Diskin Clay from Sophocles directed by John Kauffman
The Velveteen Rabbit by Margery Williams directed by Brian Clark

1986-1987 Season
Song for the Navigator by Michael Cowell directed by John Kauffman
Our Town by Thornton Wilder directed by John Kauffman
The Flying Prince by Aurand Harris directed by John Kauffman
The Island by Athol Fugard directed by Tim Bond
The Story of Perseus by Will Huddleston directed by John Kauffman
Puss in Boots by Max Bush directed by Anne-Denise Ford
The Original Absurd Musical Revue by Arne Zaslove directed by John Kauffman

1985-1986 Season
Rashomon by Fay and Michael Kanin directed by John Kauffman
Cinderella by Gayle Cornelison directed by John Kauffman
Song for the Navigator by Michael Cowell directed by John Kauffman
F.O.B. by David Henry Hwang directed by Phyllis Look
Charlotte’s Web by Joseph Robinette from E.B. White directed by Clayton Corzatte
The Story of Buck Buck Buh Deek by Cal Turlock directed by John Kauffman

1984-1985 Season
Mime to the Max II by Mark Pinckney directed by John Kauffman
Flash Gordon Conquers the Planet of Evil by L. Lewis Stout directed by John Kauffman
To Kill a Mockingbird by Harper Lee directed by John Kauffman
East of the Sun and West of the Moon by Brian Kral directed by John Kauffman
Sparks by Tremaine Tamayose directed by John Kauffman
Island Slices by Karen Yamamoto Hackler directed by Karen Yamamoto Hackler
The Best Christmas Pageant Ever by Barbara Robinson directed by Dando Kluever
Raven the Hungry by Nick DiMartino directed by John Kauffman
The Code Breaker by Pauline Conley directed by Jay Broad
Tears of Joy Theatre guest production
The Belle of Amherst by William Luce directed by John Kauffman

1983-1984 Season
Story Theatre by Paul Sills Guest Production by The Empire State Institute for the Performing Arts
Frankenstein by Nick DiMartino directed by John Kauffman
Newcomer by Janet Thomas directed by John Kauffman
Hand in Hand by Leslye Orr Guest Production by the Children’s Theatre Company of Minneapolis
Pinocchio by John Kauffman directed by John Kauffman
Mime to the Max by Mark Pinckney directed by John Kauffman
Sparks by Tremaine Tamayose directed by John Kauffman
The Original Absurd Musical Revue by Arne Zaslove directed by John Kauffman

Artistic Director 1979-1983 • Kathleen Collins

1982-1983 Season
Ali Baba & the 40 Thieves by Greg Falls directed by Kathleen Collins
The Masque of Beauty and the Beast by Michael Brill directed by Kathleen Collins
Chicken Skin by Ron Nakahara directed by Ron Nakahara
The Diary of Anne Frank by Goodrich & Hackett directed by Kathleen Collins Clowns by Stephen Rey directed by Kathleen Collins

1981-1982 Season
A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare directed by Kathleen Collins
Dracula by Deane & Balderston from Bram Stoker directed by Kathleen Collins
Islands Further Farther and Beyond company-developed directed by Kathleen Collins
The Hidden Place by George Herman directed by Kathleen Collins
Na Keiki Haku Mele O Ka Aina by Kathleen Collins directed by Kathleen Collins
In a Very Special House Guest Production by Phyllis Look

1980-1981 Season
Mark Twain in the Sandwich Islands by Michael Cowell directed by Kathleen Collins
The Miracle Worker by William Gibson directed by Dale Ream
Ozma of Oz by Suzan Zeder directed by Kathleen Collins
The Overcoat by Lanter & Torok from Nicholai Gogol directed by Kathleen Collins
Ama and the White Crane by Maureen O’Toole directed by Kathleen Collins
The Dancing Frog of Iole Farm Guest Production by PuppetsPlus

1979-1980 Season
The Nine Dragons by George Herman directed by Jim Nakamoto
Halloween Tree by Wallace Chappell from Ray Bradbury directed by Kathleen Collins
Transformations devised by the company from various sources  directed by Dale Ream
Snow White by Kathleen Collins directed by Kathleen Collins
Step on a Crack by Suzan Zeder directed by Kathleen Collins
Hansel & Gretel by Moses Goldberg directed by Kathleen Collins
Three Authors-One Drama by Ghelderode directed by Dale Ream

Artistic Director 1975-1979

1978-1979 Season

Folktales of the Philippines by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
The Phantom Tollbooth by Susan Nanus directed by Jo Diotalevi
Horseopera by Kermit Love directed by Kermit Love

The Time Machine by Thomas E. Fuller from H.G. Wells directed by Carole Huggins
Jack and the Beanstalk by Robert Rafferty directed by David Visser

1977-1978 Season

Scapino by Frank Dunlop directed by Wallace Chappell
The Legend of Sleepy Hollow by Fred Gaines directed by Bain Boehlke

Momotaro & Other Japanese Folktales by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
Sleeping Beauty by Brian Way directed by Wallace Chappell

Storytellers by Brian Way directed by Jo Diotalevi

1976-1977 Season

Marco Polo by Jonathan Levy directed by Wallace Chappell
The Tragical History of Doctor Faustus by Christopher Marlowe directed by Wallace Chappell

The Lion, the Witch and the Wardrobe by C.S. Lewis directed by Wallace Chappell
Tales of the Pacific by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
The Magic Circle by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell

1975-1976 Season
The Hobbit by Patricia Gray from J.R.R. Tolkien directed by Wallace Chappell

Maui the Trickster by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
A Christmas Carol by the company from Charles Dickens directed by Wallace Chappell
Tanuki by Clive Rickabaugh directed by Jim Nakamoto

Hamlet by William Shakespeare directed by Wallace Chappell
Cotton Blossom Floating Palace Theatre by Augustin Daly directed by George Herman
The Mirrorman by Brian Way directed by Wallace Chappell

1974-1975 Season

Maui the Trickster by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
Comedy of Errors by William Shakespeare directed by Carl Hyman

The Christmas Nightingale by Frances Ellison directed by Carl Hyman
Vasalisa by Joanna Halpert Kraus directed by Carl Hyman
Alice in Wonderland by Andre Gregory from Lewis Carroll directed by Wallace Chappell
The Doctor in Spite of Himself by Moliere directed by Carl Hyman

1973-1974
 Season
The Honorable Urashima Taro by Coleman Jennings directed by Jim Nakamoto
The Mysterious Piper by Ronald Dobrin directed by Jack Vaughn
Arthur and the Magic Sword by Keith Engar directed by Jim Nakamoto

Story Theatre by Paul Sills directed by Wallace Chappell

Antelope Boy by Joy Harvey directed by Alan Grier
Young Ben by Faye Parker directed by Tom Larsen


Artistic Director 1970-1973 • George Muschamp
 

1972-1973 Season
(
all plays except as noted directed by George Muschamp
)
Mo’o: a Modern Legend by Peter Charlot directed by Peter Charlot
Hansel & Gretel by George Muschamp and company from Grimm

Manjiro’s Journey by Jeffrey Fleece
The Wind in the Willows by Joseph Baldwin from Kenneth Grahame
The Lark by Jean Anouilh
The Royal Pardon by John Arden & Margaretta D’Arcyd

1971-1972 Season
(all plays directed by George Muschamp)
Androcles & the Lion by Aurand Harris
Rumpelstiltskin by Charlotte Chorpenning
The Legend of Sleepy Hollow by Fred Gaines from Washington Irving

Beauty & the Beast by Frances Ellison & Jack Vaughn

The Miracle Worker by William Gibson
The Land of the Dragon by Madge Miller

1970-1971 Season
(
all plays directed by George Muschamp)

The Ballad of Robin Hood by Pat Hale

Rapunzel & the Witch by Jack A. Melanos
Rip Van Winkle by Joseph Jefferson from Washington Irving
The Pied Piper of Hamelin by William Glennon
William Shakespeare by George Muschamp
Hiawatha by James Norris

Artistic Director 1969-1970 • Gary Anderson

1969-1970 Season
(
all plays directed by Gary Anderson)

The Prince Who Wouldn’t Grow by Maurice Berger
Cinderella by Francis Ellison

A Midsummer Night’s Dream by Gary Anderson from Shakespeare

Reynard the Fox by Arthur Fauquez
Antigone by Gary Anderson from Sophocles

The Ice Wolf by Joanna Halpert Kraus

1968-1969 Season
(
all plays directed by Doug Kaya
)
The Magic Horn by Nicholson & Chorpenning

The Dancing Donkey by Erik Vos

The Secret Scouts by Ellen Arnold

The Magic Hat by Frances Ellison
The Taming of the Shrew by Doug Kaya from Shakespeare
William Tell by W. Vosco Call

1967-1968Season
(all plays directed by Thomas C. Kartak
)
The Miracle of San Fernando Mission by Mary S. Bell
Ali Baba by Wadeeha Atiyeh
Young Mozart by Charles Hull

Jack and the Beanstalk by Frances Ellison
Comedy of Errors by Tom Kartak from Shakespeare
The Mystery of the Alhambra by Alfred W. Wheeler

1966-1967
(all plays directed by Thomas C. Kartak)

Harlequin by William Glennon
Dragon of the Moon by Frances Ellison & Jack Vaughn

Young Abe Lincoln by Richard Bernstein & John Allen

The Emperor’s New Clothes by Frances Ellison & Jack Vaughn
As You Like It by Tom Kartak from Shakespeare

Kalau and the Magic Numbers by Jeffrey Fleece

1965-1966
(all plays directed by Thomas C. Kartak)

The Pied Piper of Hamelin by William Glennon

Treasure Island by Ruth Kimball from R.L. Stevenson
The Secret of Han Ho by Margery Evernden

The Christmas Nightingale by Frances Ellison
The Tempest by Tom Kartak from Shakespeare

Manjiro\\\’s Journey by Jeffrey Fleece

1964-1965 Season

Arthur and the Magic Sword by Keith Engar directed by Tom Kartak

A Midsummer Night’s Dream by Tom Kartak from Shakespeare directed by Tom Kartak
Mask of the Gold Dragon by Ellen Arnold directed by Doug Kaya
Beauty and the Beast by Frances Ellison & Jack Vaughn directed by Doug Kaya
Young Jefferson by John Allen & Albert Hague directed by Dave Donnelly
Escape at Lahaina Roads by Mary S. Bell directed by Amiel Leonardia

1963-1964
(
all plays directed by Alfred W. Wheeler
)
Oliver Twist by Muriel Browne from Charles Dickens directed by Sneih Dass
Rumpelstiltskin by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler

The Mystery of the Alhambra by Alfred W. Wheeler from Washington Irving
The Magic Hat by Frances Ellison

Androcles and the Lion by Alfred W. Wheeler from Shaw

Ke Alii Umi by Mary S. Bell

1962-1963
(all plays directed by Alfred W. Wheeler
)
Aladdin by James Norris
Jack and the Beanstalk by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler
Kalau and the Magic Numbers by Jeffrey Fleece

Cinderella by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler

Rip Van Winkle by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler from Washington Irving
Manjiro’s Journey by Jeffrey Fleece

1961-1962
(all plays directed by Jack Vaughn)

Alice in Wonderland by Eva LaGalliene from Lewis Carroll

The Phantom Officer by Alfred W. Wheeler
The Emperor’s New Clothes by Frances Ellison & Jack Vaughn
Young Abe Lincoln by Richard Bernstein & John Allen

Dragon of the Moon by Frances Ellison & Jack Vaughn

1960-1961Season
(all plays directed by Jack Vaughn)

Beauty and the Beast by Frances Ellison & Jack Vaughn
Arthur and the Magic Sword by Keith Engar
The Secret Scouts by Ellen Arnold
Mask of the Gold Dragon by Ellen Arnold

Queen with the Frozen Heart by Alfred W. Wheeler

1960-1961 Season
(
all plays directed by Jack Vaughn)

Beauty and the Beast by Frances Ellison & Jack Vaughn

Arthur and the Magic Sword by Keith Engar
The Secret Scouts by Ellen Arnold

Mask of the Gold Dragon by Ellen Arnold
Queen with the Frozen Heart by Alfred W. Wheeler

1958-1959 Season
(
All plays directed by Kathryn Kayser
)
Little Red Riding Hood by Charlotte Chorpenning
The Flying Prince by Aurand Harris

1957-1958 Season

A Christmas Nightingale by Charlotte Chorpenning directed by Kathryn Kayser

1956-1957 Season

Cinderella by Charlotte Chorpenning directed by Kathryn Kayser
Aladdin by James Norris directed by Kathryn Kayser

1955-1956
 Season
Jack and the Beanstalk by Charlotte Chorpenning directed by Kathryn Kayser