Archive of Performances

 

 

Every year Honolulu Theatre for Youth's professional company presents a full season of plays for children from pre-school through high school. All plays are performed at our home theatre space, Tenney Theatre at St. Andrew's Cathedral, on O‘ahu. At least one play per age level tours to Kaua‘i, Moloka‘i, Lana‘i, Maui and Hawai‘i. These same plays can be seen by children and their families on Saturdays at Tenney Theatre from late August through May.
 
Most of HTY's audience sees our plays with their classmates; a few also see plays with their families. This context defines a certain kind of work, as children respond differently in groups of their peers than they do in mixed audiences. HTY produces plays based on children's literature, adaptations of classics, and work that draws from or reflects on the cultures that make up modern Hawai‘i— history, folklore, or issues that impact local children. We recognize that Hawai`i shares many cultural references and concerns with the mainland, but that many are also very different. Therefore, we present a lot of new plays and put a lot of resources into supporting and developing local writers. Because so many plays are new works of dramatic literature, HTY often publishes these scripts in simple, inexpensive editions. These can be purchased by teachers for use in the classroom before or after the production.
 
Our plays are approximately one hour long (45-60 minutes). Our cast sizes range from 2 to 6 actors. Half our plays tour by air with touring sets. We perform in theatres with anywhere from 300 to 1200 seats, and in school cafeterias, public libraries and alternate venues.
 
Educators and playwrights who wish to know more about the plays we are presenting, or hope to present in the future, should peruse this website or write to htymail@gmail.com.

PLAYS FROM 1955 TO THE PRESENT
World premieres are starred*.  

Artistic Director 2005 - Present • Eric Johnson 

 

2013-2014 Season
(Click links below for details on plays)

A Korean Cinderella

Lono's Journey

Nothing is the Same

Auntie Martha and the Nene (Goose)

Peter Rabbit and the Garden

Icarus Fights the Minataur

Grinds

2012-2013 Season
(click links below for details on plays)

Five Chinese Brothers

Spooky

Christmas Talk Story

Rap's Hawaii

Call it Courage

Hold These Truths

Musubi Man

Charlotte's Web

 

2011-2012 Season
(Click links below for details on plays)

Anime Momotaro

Poetry Fever

Tasi's Gift

The Lion Dancer

Blue

May Day is Lei Day!

 

2010-2011 Season
(click links below for details on plays)

Where Do Things Go?

The Dinosaur Play

Navigator

Theory of Mind

Apollo to the Moon

The New Sense-sational Show

 

2009-2010 Season
Nightingale, adapted from Hans Christian Anderson by John Urquhart, Rita Grossberg and Yellow Brick Road Studios
Stripes and Stars*, by James McCarthy
Amahl and the Night Visitors, by Gian Carlo Menotti
The Three Year Swim Club*, by Lee Tonouchi
Keiko and Louie - Best Best Friends (Mostly)*, by Daniel A. Kelin II
Just So Stories*, adapted from Kipling by Eric Johnson

2008-2009 Season
Aladdin's Luck, by Janet Stanford, Music by Fahir Atakoglu
Midsummer Madness*, adapted from Shakespeare by Eric Johnson
The Music of Dolphins*, adapted by Tanya Palmer from the book by Karen Hesse
A Christmas Carol, adapted by Barry Kornhauser from Charles Dickens, music by Ron Barnett
A Midsummer Night's Dream, by William Shakespeare
Musubi Man, adapted by Lee Cataluna from the book by Sandi Takayama
Goodnight, Moon, adapted by Margaret Wise Brown and Clement Hurd from their book; book, music and lyrics by Chad Henry
 

2007-2008 Season
The Little Mermaid, by Mike Kenny from the story by Hans Christian Andersen
Obake *, by David Furumoto
The Very Best of Christmas Talk Story *, by various local writers
Maui vs. Hercules *, by Yokanaan Kearns
Rap's Hawai‘i *, adapted by Lee Cataluna from the humor of Rap Reiplinger
Maui's Kite *, by BullDog
Ferdinand the Bull, play and lyrics by Karen Zacarias, music by Deborah Wicks La Puma from The Story of Ferdinand by Munro Leaf and Robert Lawson
 

2006-2007 Season
Snow White*, by Hester Kamin
Sport, by El Tricicle
Christmas Talk Story 2006*, by various local writers
A Thousand Cranes, by Kathryn Schultz Miller
The Stones, by Tom Lycos and Stefo Nantsou
The Sense-sational Show*, by Cynthia See, Annie Wood, Rob Duval and Amanda Jenkins
Hawai‘i Tales, by Nara Cardenas and BullDog
The Magical Bird: A Fabulous Filipino Folk Tail *, by Elizabeth Wong, Music by Kala‘i Stern
 

2005-2006 Season
Nothing Is the Same, by Y York (also toured to Seattle Children's Theatre for ten weeks)
Winnie-the-Pooh, by Clanché du Rand from the stories of A.A. Milne
Christmas Talk Story 2005 *, by various local writers
Mulan the Woman Warrior *, by Alvaro Saar Rios
The Othello, by Y York from Shakespeare
Hawai‘i Tales *, by Nara Cardenas and BullDog
Go, Dog. GO!, by Allison Gregory and Steven Dietz from the book by PD Eastman
 
Artistic Director 1999-2005 • Mark Lutwak
 
2004-2005 Season
The Kona-Town Musicians *, by Lee Cataluna
Nothing Is the Same *, by Y York
Christmas Talk Story *, 2004 by various local writers
Eddie Would Go, by Bryan Hiroshi Wake
Queen of Makaha Rell Sunn *, by Bryan Hiroshi Wake
Musubi Man, by Lee Cataluna
Mike Mulligan and His Steam Shovel, by Eric Lane Barnes from the book by Virginia Lee Burton
 

2003-2004 Season
Green Eggs & Ham/Gertrude McFuzz, by Dr. Seuss & Robert Kapilow
When Tiger Smoked His Pipe *, by Nora Okja Keller and Tae Kathleen Keller
The Garden of Rikki Tikki Tavi, by Y York
Theatrefest 2003 - Pedestrian Traffic *, by Eliot St. John
Out of Orbit *, by Emily Lau
S-W-A-S-H-B-U-C-K-L-E-D *, by Lauren Hanley
Christmas Talk Story 2003 (The Best Of!) *, co-production with Kumu Kahua Theatre Diane Aoki,  Rochelle delaCruz, Jason Kanda, Yokanaan Kearns, Darrell Lum, E. Shan Correa, Gary Pak, Tony Pisculli, Dot Saurer, Robert St. John, Susan Lee St. John, Gary Tachiyama, Linda Tagawa, &  Lee A. Tonouchi
Dis/Troy* by Yokanaan Kearns
New Kid, by Dennis Foon
Pacific Tales for Young People *, by Daniel A. Kelin, II
The Little Little Red Riding Hood Show *, by Russell Davis
 

2002-2003 Season
Alexander and the Terrible, Horrible, Very Bad, No Good Day, by Judith Viorst
Amazing Adventures of the Marvelous Monkey King, by Elizabeth Wong
Runny Noses, Tiny Tails, by Dance Aoki, Daniel A. Kelin II, Sean TC O'Malley, & Susan Lee St. John
Theatrefest 2002 * Curtains for the Dragon, by Robert Rath
Out of Orbit *, by Emily Lau
Doughs and Don’ts *, by Jennifer Gire
Christmas Talk Story 2002 *, by Diane Aoki, Daryl Bonilla, Rochelle delaCruz, Kathryn Heath, Margaret Jones, Jason Kanda, Yokanaan Kearns, Darrell Lum, David Ray Mulinix, Gary Pak, Dot Saurer, Robert St. John, Susan Lee St. John, Gary Tachiyama, Lee Tonouchi, Y York, & Shay Youngblood
Capsized Romance, by Emily Lau
War, by Dennis Foon
The Last Paving Stone, by Y York
Hawai`i Tales for Young People *, adapted by Daniel A. Kelin, II from stories by Kimo Armitage
The Garden of Rikki Tikki Tavi, by Y York
 

2001-200 2 Season
Winnie-The-Pooh, by le Clanché duRand - songs by Alan Jay Friedman directed by Mark Lutwak, set design by Stephen Crowell, costume design by Melanie Burgess, light design by Don Ranney, properties design by BullDog, music direction by Cheryl Bartlett
Beauty and the Beast, by Bret Fetzer, directed by Mark Lutwak, set design by Storm Stafford, costume design by Melanie Burgess, properties design by BullDog, music/sound design by Pierre Grill
Theatrefest 2001 *, project directed by Kristi Johnson
Badgers at Nine O\\\'Clock *, by Robert Rath directed by Kristi Johnson
Multiple Choice Relationships *, by Stacey Fukuda directed by DJ Zwicker
Alone Together *, by Kate Lau directed by Harry Wong
Christmas Talk Story 2001 *, by Diane Aoki, E. Shan Correa, Frank Higgins, Jason Kanda, Yokanaan Kearns, Sean TC O’Malley, Tony Pisculli, W.C.R. Pollitt, Dot Saurer, Susan Lee St. John, & Gary Tachiyama directed by Mark Lutwak set design by Chet Toni costume design by Casey Cameron light design by Chet Toni music direction by Lina Jeong Doo
Stalled Love *, by Ashley Ano directed by Bridgett Kelly
Envy for Three *, by Lauren Hanley directed by Bridget Kelly set design by Chet Toni costume design by Casey Cameron light design by Chet Toni
Wondrous Tales of Old Japan, by David Furumoto directed by David Furumoto set design by Joseph Dodd costume design by Lydia Tanji light design by Chet Toni properties design by Joseph Dodd music by Kenny Endo
Hawai`i Tales for Young People *, adapted by Daniel A. Kelin, II from stories by Kimo Armitage
The Garden of Rikki Tikki Tavi, by Y York
Othello *, adapted from Shakespeare by Y York directed by Mark Lutwak music by DJ JEDI set design by Mark Lutwak costume design by Casey Cameron Runny Noses
Tiny Tails *, adapted from Pacific folktales by Dance Aoki, Jason Kanda, Daniel A. Kelin II, & Susan Lee St. James directed by Harry Wong, III set design by Kurt Wurmli costume design by Joseph Dodd light design by Kelly Berry properties design by Quinn Allen music by Mark Lutwak
Musubi Man *, adapted by Lee Cataluna from the book by Sandi Takayama directed by Kelly Williams sets & properties design by Michael Harada costume design by Casey Cameron
 

2000-2001 Season
The Amazing Bone *, by Eric Schmiedl from the book by William Steig directed by Daniel A. Kelin, II set design by Karen Hong costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer music by Darin Au
Fools & Monkey Tales *, adapted from Pacific folktales by Bruce Hale, Jason Kanda, Nora Keller & Daniel A. Kelin II directed by Cynthia See set design by Alfredo Lista Garma costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer
Theatrefest 2000 *, project directed by Daniel A. Kelin, II & Steven Jones
Lovely *, by Dance Aoki directed by Betty Burdick
Love in the Demilitarized Zone *, by Robert Rath directed by Steven Jones
Creations and Other Strangers* by Roger Nakamine directed by Harry Wong
The Test* by Krislin Lee directed by Stephanie Conching set design by Richard Schaefer costume design by Maria Leezer light design by Richard Schaefer properties design by Mary James Lewis
Christmas Talk Story 2000* by Diane Aoki, Margaret Jones, Jason Kanda, Sean TC O’Malley, Gary Pak, WCR Pollitt, Susan Lee St. John, Linda Tagawa, Vivian L Thompson & Lee Tonouchi directed by Mark Lutwak set design by Chet Toni light design by Richard Schaefer costume design by Maria Leezer music direction by Cheryl Bartlett
Pidg Latin* co-production with Kumu Kahua Theatre by Yokanaan Kearns directed by Harry Wong, III set design by Joseph Dodd costume design by JanDee Abraham light design by Richard Schaefer sound design by Jason Taglianetti
Afternoon of the Elves by Y York from the book by Janet Taylor Lisle directed by Mark Lutwak set design by Tobin Alexandra-Young costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer music by Mark Lutwak
Beyond the Falls* by Gary Pak directed by Mark Lutwak sets & costume design by Joseph Dodd light design by Richard Schaefer choreography by Peter Rockford Espiritu music by Bailey Matsuda
Come and See the Peppermint Tree* music and lyrics by Evelyn Dean deBoeck directed by Cynthia See set design by Richard Schaefer costume design by Casey Cameron
 

1999-2000
Lily’s Purple Plastic Purse by Kevin Kling from the book by Kevin Henkes directed by Mark Lutwak set design by David Minkoff costume design by Frances Kenny light design by Richard Schaefer music by Darin Au
Theatrefest 1999* project directed by Daniel A. Kelin, II
Fat Boy* by Dance Aoki directed by Daniel A. Kelin, II
Spiffy* by Robert Rath directed by Julia Gilman
Two Women Discuss the Weather* by Sandra Fan directed by Harry Wong
1 4 3 24/7: love tales First Kiss* by Johnson Lee
End of the Waltz by Nathanel Dunn
Mitzi & Ditzi* by Sara Antill directed by Steven Jones set design by Richard Schaefer light design by Richard Schaefer costume design by Sharon Garcia sound design by Tommy Dwight
Holiday Wrappings* by Gary Pak & Y York directed by Lyn Kajiwara Ackerman & Mark Lutwak set design by Richard Schaefer costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer music direction by Lina Jeong Doo
Mixed Plate Special* adapted from Pacific folktales by Sara Antill, Diane Aoki, Kimo Armitage, & Susan Lee St. John directed by Lyn Kajiwara Ackerman, Betty Burdick, Daniel A. Kelin II, & Cynthia See set design by Meleanna Meyer costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer music by Roslyn
Little Monster by Jasmine Dubé directed by Harry Wong, III set design by Joseph Dodd costume design by Casey Cameron sound design by Keith Kashiwada
The Travelling Jekyll and Hyde Show by Russell Davis directed by Mark Lutwak set design by John Parkinson costume design by Frances Kenny light design by Richard Schaefer music by Phillip Johnston Cyrano by Jo Roets from Rostand directed by Mark Lutwak set design by Kurt Wurmli costume design by Casey Cameron music by Amos Zollo
The Short Tree and the Bird That Could Not Sing by Dennis Foon directed by Mark Lutwak set design by Tobin Alexandra-Young, costume design by Melanie Burgess light design by Richard Schaefer music by Mark Lutwak
 

1998-1999
The Garden of Rikki Tikki Tavi* by Y York from the characters of Rudyard Kipling directed by Mark Lutwak set design by Jessica Dodge costume design by Frances Kenny light design by Richard Schaefer music by Mark Lutwak
New Kid by Dennis Foon directed by Mark Lutwak set design by Jessica Dodge costume design by Frances Kenny light design by Richard Schaefer music by Wayne Horvitz
Theatrefest 1998 project directed by Daniel A. Kelin, II
Through a Rebel's Eyes* by Sara Antill directed by Daniel A. Kelin, II
And Wings to Fly With* by Shaaroni Wong directed by D. Scott Woods
Butterfly Girl* by Dance Aoki directed by Betty Burdick
Hiding in a Box* by Krislin Lee directed by BullDog
The Bitter Fury and Magnificent Vengeance of Don Clown* by Daniel Akiyama directed by BullDog set design by Richard Schaefer, costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer
’Twas the Night and Other Holiday Delights* devised by Daniel A. Kelin, II from various sources directed by Daniel A. Kelin, II set design by Richard Schaefer costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer music direction by Tommy Dwight choreography by Paula Luv
Entanglements* devised by Harry Wong, III from various sources directed by Harry Wong, III set design by Joseph Dodd costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer
Island of the Blue Dolphins by Burgess Clark from Scott O’Dell directed by Lyn Kajiwara Ackerman set design by Joseph Dodd costume design by Casey Cameron choreography by Peter Rockford Espiritu sound design by Ron Perry
Under a Shared Sky* by Cynthia See from Pacific folktales directed by Cynthia See sets & costume design by Lisa Ann M. Omoto, music by Roslyn choreography by Peter Rockford Espiritu
Popcorn and Peanut Butter by Karen Yamamoto Hackler from the poems of Michael Hase directed by Karen Yamamoto Hackler set design by Mary E. Lewis costume design by Lisa Ann M. Omoto light design by Richard Schaefer music by Roslyn
 
Artistic Director 1995-1997 • Peter C. Brosius
 
1997-1998
Green Eggs and Ham/Gertrude McFuzz book by Dr. Seuss music by Rob Kapilow directed by Mark Lutwak set design by Tobin Alexandra Young costume design by Peggy Krock light design by Richard Schaefer music direction by Lina Jeong Doo sound design by Joel Savoie
Chicken Skin by Ron Nakahara directed by Daniel A. Kelin, II set design by Kurt Wurmli costume design by Casey Cameron sound design by Joel Savoie
If You Give a Mouse a Cookie from Laura Joffee Numeroff directed by Cynthia See set design by Kurt Wurmli costume design by Casey Cameron sound design by Darin Au
Theatrefest 97 project directed by Daniel A. Kelin, II
Udder Paradise* by Daniel Akiyama directed by Daniel A. Kelin, II
Rosefish* by Julia Gilman directed by Daniel A. Kelin, II
Double Take* by Sara Antill directed by Tracy Hirsch
Turtle Obsession!* by Nathan Mark directed by Nicole Tessier
Angels in the Sand* by Dance Aoki directed by Harry Wong
Long Live the King* by Ciara Lacy directed by Jason Kanda
One Tough Act to Follow* by Rebecca Potter directed by Naoko Maeshiba set design by Richard Schaefer costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer
Ka Wai Ola* by Victoria Nalani Kneubuhl directed by Kati Kuroda set design by Don Yanik costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer kumu hula: Vicky Holt Takamine sound design by Darin Au
Eddie Would Go* by Bryan Hiroshi Wake directed by Harry Wong, III set design by Don Yanik costume design by Lisa Ann M. Omoto
Raven’s Voice Theatre Guest production
Al’s Pal by Lindgren & Torudd directed by Kati Koerner set design by Kurt Wurmli costume design by Casey Cameron
Peacemaker by David Holman directed by Helen White set design by Page Schoenke Chang costume design by Casey Cameron, light design by Darren Hochstedler sound design by Darin Au choreography by Laurie Barker
 

1996-1997
Operation Elvis by CP Taylor directed by Harry Wong, III set design by Joseph Dodd costume design by Casey Cameron light design by Alfie Huebler sound design by R. Kevin Doyle
Hula Heart by Velina Hasu Houston directed by Peter Brosius kumu hula: Vicky Takamine Holt set design by Joseph Dodd costume design by Laura Bach light design by Richard Schaefer sound design by Scott Baron
Theatrefest 1996 project directed by Daniel A. Kelin, II
Bobo and the Bird* by Wladymeir Savaille directed by Daniel A. Kelin, II
The Invisible Circle* by Kimberly Chong directed by Keith Kashiwada
Life, Interrupted* by Sherry Ou-yang directed by Tracy Hirsch
Zombie Joe Chomps Bratty Kids* by Timothy Yasutake directed by Juan Balila set design by Richard Schaefer costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer
Mask Messengers Guest production by Faustwork Mask Theatre Lyle the Crocodile by Kevin Kling from Bernard Waber directed by Peter Brosius set design by Victoria Petrovich costume design by Lydia Tanji light design by Darren Hochstadler sound design by Scott Baron choreography by Betsy Fisher
Pocket Kabuki by David Furumoto directed by David Furumoto set design by Newton Koshi costume design by Casey Cameron, light design by Richard Schaefer sound design by David Furumoto
In the Suicide Mountains* by James Still directed by Peter Brosius music by Michael Keck set design by Joseph Dodd costume design by Casey Cameron light design by Lloyd S. Riford, III choreography by Betsy Fisher
Bedtimes and Bullies by Dennis Foon from Volker Ludwig directed by Helen White set design by Kurt Wurmli costume design by Lisa Ann M. Omoto light design by Richard Schaefer sound design by Scott Baron music direction by Lina Jeong Doo
The Wild Baby by Lindgren & Eriksson directed by Peter Brosius set design by Richard Bay costume design by Casey Cameron light design by Richard Schaefer
 

1995-1996
Tuck Everlasting by Mark Frattaroli from Natalie Babbitt directed by Paul Cravath
Theatrefest  '95 project directed by Daniel A. Kelin, II Lolo Ti Leaves* by Debrah Ocon directed by Daniel A. Kelin, II
Of Weevils & Worms* by Nathan Mark directed by Matt Webster
Once Upon a Fairy Tale* by Courtney Kunimura directed by Lyn Ackerman
Whatever You Want* by Jasmyne Suttles directed by Alfred Silva
Once Upon a Fairy Tale 3 Tomie DePaola Strega Nona Stories* by Tomie dePaola directed by Peter C. Brosius
And the People Spoke Music: Stories of the Marshall Islands* by Daniel A. Kelin, II directed by Bonnie Showers
The Compleat Works of Wllm Shkspre (Abridged) by Adam Long, Daniel Singer and Jess Winfield directed by Peter C. Brosius
Monkey and the Waterfall Guest Production by Monkey and the Waterfall Dance Theatre Company
The Misadventures of Litterbugsy by Kyle Kakuno directed by Kyle Kakuno
Hula Heart* by Velina Hasu Houston directed by Peter C. Brosius
Artistic Director 1991-1995 • Pamela Stirling
 

1994-1995
Solo Cast of Thousands Guest Production by Storyteller Jon Spelman
Dragonwings by Laurence Yep directed by Pam Sterling
Theatrefest '94 project directed by Daniel A. Kelin, II
Eggbert* by Matt Johnson directed by Daniel A. Kelin, II
Hello, How Do You Do? We're Here to Help You* by Kathy Nguyen directed by Adaora Schmiedl
Best Friends* by Liana Mason directed by David Bruhn
Blue Light Special* by Elaine Bleakney directed by Harry Wong, III
He'e Nalu: Riding the Waves* by Daniel A. Kelin, II directed by Daniel A. Kelin, II
Paniolo Spurs* by Victoria Nalani Kneubuhl directed by Pam Sterling
Growing Up Local* adapted by Keith Kashiwada and John Wat directed by Lyn Kajiwara Ackerman
The Matsuyama Mirror* co-production with Kumu Kahua Theatre by Velina Hasu Houston directed by Pam Sterling
If You Give a Mouse a Cookie by Jody Johnston Davidson from Laura Joffe Numeroff directed by Eden-Lee Murray
Rainforest Dreams* by Scott Rosenow & Cynthia See directed by Daniel A. Kelin, II & Kyle Kakuno
 

1993-1994
Blinky Bill Guest Production by David Poulton
Theatre of Puppets Ramona Quimby by Len Jenkin from Beverly Cleary directed by Pam Sterling
The Best Is Yet to Come* directed by Randall Duk Kim & Anne Occhiogrosso
Theatrefest '93 project directed by Daniel A. Kelin, II
A Fine Romance* by David Bruhn directed by Daniel A. Kelin, II
Squishy* by Riana Keaulani directed by Harry Wong, III
Girls* by Kanoa Jones directed by Eric Schmiedl
Disgruntled Sigh* by Meredith Desha directed by Alfred Silva
Duke Kahanamoku vs the Surfnappers* by Eric Overmyer directed by Ron Nakahara
He'e Nalu: Riding the Sea* by Daniel A. Kelin II, Eugene A. Huebler & Randal L. Wung directed by Daniel A. Kelin, II
The Yellow Boat Guest Production by Metro Theater Company
Dinosaurus by Ed Mast directed by Pam Sterling
Mosquito Tails* by Adaora Schmiedl directed by Eric Schmiedl
 

1992-1993
According to Coyote by John Kauffman Guest Production by Carlotta Kauffman
The Secret Garden by Pamela Sterling directed by Clayton Corzatte
Theatrefest '92 project directed by Daniel A. Kelin II
Impossible Dreams* by Kim Rupp directed by Daniel A. Kelin, II
Mouse Esquire* by Justin Brossier directed by Alfred Silva
Flower Therapy* by Naomi Long directed by Bonnie Showers
The Servant of Two Masters by Carlo Goldoni directed by Randall Duk Kim & Anne Occhiogrosso
Just So Stories* by Victoria Nalani Kneubuhl directed by Paul Cravath
Tales of the Grotesque by Eberle Thomas directed by Daniel A. Kelin, II
Everyone Knows What a Dragon Looks Like* by Daniel A. Kelin, II & Angela Q. Angel from Jay Williams directed by Pam Sterling
Crying to Laugh by Marcel Sabourin directed by Pamela Sterling
Popcorn & Peanut Butter* by Michael K. Hase directed by Karen Yamamoto Hackler
 

1991-1992
Revenge of the Space Pandas by David Mamet directed by Daniel A. Kelin, II
The Reluctant Dragon by Mary Hall Surface from Kenneth Grahame directed by Mary Hall Surface
Theatrefest '91* project directed by Daniel A. Kelin, II
Portraits in Shame* by Alfred Silva directed by Daniel A. Kelin, II
The Broken Bough* by Ramon Arjona IV directed by Cynthia See
The Martha War* by Daniel London (non-HTY) directed by Jason Matsui
A Little Bit Like You co-production with Kumu Kahua Theatre by Darrell Lum directed by Scott Botelho
Spoon River Anthology by Charles Aidman from Edgar Lee Master
The Council* by William S. Yellow Robe, Jr. directed by William S. Yellow Robe, Jr.
The Dance and the Railroad by David Henry Hwang directed by Ron Nakahara
Tofa Samoa* by Victoria Nalani Kneubuhl directed by Pam Sterling
The Giant's Baby by Allan Ahlberg. directed by Kathleen Collins
Tall Tales and Small People* company created directed by Pam Sterling
Little Tales of the Big Forest* Guest Production by Shanghai Children's Art Theatre
Acting Artistic Director 1990 • Pamela Stirling
 

1990-1991
The Mask Messengers* Guest Production by Faustwork Mask Theatre
The Odyssey by Greg Falls & Kurt Beattie from Homer directed by Pam Sterling
Pocket Kabuki* by David Furumoto directed by David Furumoto
Theatrefest '90 project directed by Daniel A. Kelin, II
Sand Castles* by Janet Allard directed by Daniel A. Kelin, II
Pictures* by Honey Maltin directed by Brian Shaunessy
Your World* by Valerie Bush directed by Cynthia See
Broken Promises* by Andrea Benson directed by Jo Scheder
Romeo and Juliet by Pam Sterling from William Shakespeare directed by Pam Sterling
This Is Not a Pipe Dream by Barry Kornhauser directed by Karen Brilliande
The Nose by Elizabeth Egloff from Nicholai Gogol directed by Pam Sterling
Peter and the Wolf* Guest Production by Mermaid Theatre of Nova Scotia
The Tale of Ginger and Pickles* by Pamela Sterling directed by David Furumoto
The Misadventures of Litter Bugsy* company created directed by Cynthia See
Artistic Director 1983-1990 • John Kaufman
 

1989-1990
Apollo to the Moon* Guest Production by Mary Hall Surface & Kevin Reese
Ramayana* by Ed Mast directed by John Kauffman
The Little Humpback Horse* by Pyotor Yershov directed by Zinovi Korogodsky
Theatrefest '89 project directed by Daniel A. Kelin, II
Your Majesty* by Joyce Arita directed by Daniel A. Kelin, II
Dance Little Sister* by Sharon Baker directed by Cynthia See
Pulling Through* by Sherry Molina directed by Robert St. John
From Okuni to Danjuro: A Kabuki Retrospective* by David Furumoto directed by David Furumoto
Guns by Doris Baizley directed by John Kauffman
Androcles and the Lion by Aurand Harris directed by Karen Brilliande
Original Absurd Musical Revue for Children by Arne Zaslove directed by Brian Clark
 

1988-1999
The Sports Show by Arne Zaslove directed by John Kauffman
A Wrinkle in Time by Edward Mast from Madeleine L'Engle directed by John Kauffman
Just So Stories* Guest Production by Mermaid Theatre of Nova Scotia Great Expectations by Barbara Field from Charles Dickens
directed by John Kauffman
Theatrefest '88 project directed by Daniel A. Kelin, II
Painted Rain* by Janet Allard directed by Daniel A. Kelin, II
Act Two, Scene One, Take Fifty* by William "Kaipo" Schwab directed by Kathy Edwards
The Same Old You* by Jason Tayros directed by Steve Wagensellar
Jam by Richard George from Roald Dahl directed by Terry Sneed
Tales from the Dreamtime* by John Kauffman directed by John Kauffman
The Inner Circle by Patricia Loughrey directed by Karen Brilliande
Winnie-the-Pooh by Kristin Sergel directed by Pamela Sterling
 

1987-1988
According to Coyote* by John Kauffman directed by John Kauffman
Dracula by Nick DiMartino directed by John Kauffman
Maui the Trickster by Wallace Chappell directed by John Kauffman
Theatrefest '87 project directed by Brian Clark
Inside Al* by David Baker directed by Brian Clark
Truth or Dare* by Laurie Lee Bush & Jack Newalu directed by Daniel A. Kelin, II
Before I Wake* by Richard Balagut & Alan Yee & Young Kun Yu directed by Karen Brilliande
Jungalbook by Edward Mast directed by John Kauffman
Seagirl by Francis Elitzig directed by Phyllis Look
Oedipus the King by Steven Berg & Diskin Clay from Sophocles directed by John Kauffman
The Velveteen Rabbit by Margery Williams directed by Brian Clark
 

1986-1987
Song for the Navigator by Michael Cowell directed by John Kauffman
Our Town by Thornton Wilder directed by John Kauffman
The Flying Prince by Aurand Harris directed by John Kauffman
The Island by Athol Fugard directed by Tim Bond
The Story of Perseus by Will Huddleston directed by John Kauffman
Puss in Boots* by Max Bush directed by Anne-Denise Ford
The Original Absurd Musical Revue by Arne Zaslove directed by John Kauffman
 

1985-1986
Rashomon by Fay and Michael Kanin directed by John Kauffman
Cinderella by Gayle Cornelison directed by John Kauffman
Song for the Navigator* by Michael Cowell directed by John Kauffman
F.O.B. by David Henry Hwang directed by Phyllis Look
Charlotte's Web by Joseph Robinette from E.B. White directed by Clayton Corzatte
The Story of Buck Buck Buh Deek by Cal Turlock directed by John Kauffman
 

1984-1985
Mime to the Max II* by Mark Pinckney directed by John Kauffman
Flash Gordon Conquers the Planet of Evil* by L. Lewis Stout directed by John Kauffman
To Kill a Mockingbird by Harper Lee directed by John Kauffman
East of the Sun and West of the Moon by Brian Kral directed by John Kauffman
Sparks by Tremaine Tamayose directed by John Kauffman
Island Slices* by Karen Yamamoto Hackler directed by Karen Yamamoto Hackler
The Best Christmas Pageant Ever by Barbara Robinson directed by Dando Kluever
Raven the Hungry* by Nick DiMartino directed by John Kauffman
The Code Breaker by Pauline Conley directed by Jay Broad
Tears of Joy Theatre Guest Production
The Belle of Amherst by William Luce directed by John Kauffman
 

1983-1984
Story Theatre by Paul Sills Guest Production by The Empire State Institute for the Performing Arts
Frankenstein by Nick DiMartino directed by John Kauffman
Newcomer by Janet Thomas directed by John Kauffman
Hand in Hand* by Leslye Orr Guest Production by the Children's Theatre Company of Minneapolis
Pinocchio* by John Kauffman directed by John Kauffman
Mime to the Max* by Mark Pinckney directed by John Kauffman
Sparks* by Tremaine Tamayose directed by John Kauffman
The Original Absurd Musical Revue by Arne Zaslove directed by John Kauffman
Artistic Director 1979-1983 • Kathleen Collins
 

1982-1983
Ali Baba & the 40 Thieves by Greg Falls directed by Kathleen Collins
The Masque of Beauty and the Beast by Michael Brill directed by Kathleen Collins
Chicken Skin* by Ron Nakahara directed by Ron Nakahara
The Diary of Anne Frank by Goodrich & Hackett directed by Kathleen Collins Clowns by Stephen Rey directed by Kathleen Collins
 

1981-1982
A Midsummer Night's Dream by William Shakespeare directed by Kathleen Collins
Dracula by Deane & Balderston from Bram Stoker directed by Kathleen Collins
Islands Further Farther and Beyond* company-developed directed by Kathleen Collins
The Hidden Place* by George Herman directed by Kathleen Collins
Na Keiki Haku Mele O Ka Aina* by Kathleen Collins directed by Kathleen Collins
In a Very Special House* Guest Production by Phyllis Look
 

1980-1981
Mark Twain in the Sandwich Islands* by Michael Cowell directed by Kathleen Collins
The Miracle Worker by William Gibson directed by Dale Ream
Ozma of Oz by Suzan Zeder directed by Kathleen Collins
The Overcoat by Lanter & Torok from Nicholai Gogol directed by Kathleen Collins
Ama and the White Crane by Maureen O'Toole directed by Kathleen Collins
The Dancing Frog of Iole Farm* Guest Production by PuppetsPlus
 

1979-1980
The Nine Dragons* by George Herman directed by Jim Nakamoto
Halloween Tree by Wallace Chappell from Ray Bradbury directed by Kathleen Collins
Transformations* devised by the company from various sources  directed by Dale Ream
Snow White* by Kathleen Collins directed by Kathleen Collins
Step on a Crack by Suzan Zeder directed by Kathleen Collins
Hansel & Gretel by Moses Goldberg directed by Kathleen Collins
Three Authors-One Drama* by Ghelderode directed by Dale Ream
Artistic Director 1975-1979
 

1978-1979
Folktales of the Philippines* by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
The Phantom Tollbooth by Susan Nanus directed by Jo Diotalevi
Horseopera* by Kermit Love directed by Kermit Love
The Time Machine by Thomas E. Fuller from H.G. Wells directed by Carole Huggins
Jack and the Beanstalk by Robert Rafferty directed by David Visser
 

1977-1978
Scapino by Frank Dunlop directed by Wallace Chappell
The Legend of Sleepy Hollow by Fred Gaines directed by Bain Boehlke
Momotaro & Other Japanese Folktales* by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
Sleeping Beauty by Brian Way directed by Wallace Chappell
Storytellers by Brian Way directed by Jo Diotalevi
 

1976-1977
Marco Polo by Jonathan Levy directed by Wallace Chappell
The Tragical History of Doctor Faustus by Christopher Marlowe directed by Wallace Chappell
The Lion, the Witch and the Wardrobe by C.S. Lewis directed by Wallace Chappell
Tales of the Pacific* by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
The Magic Circle* by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
 

1975-1976
The Hobbit by Patricia Gray from J.R.R. Tolkien directed by Wallace Chappell
Maui the Trickster by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
A Christmas Carol by the company from Charles Dickens directed by Wallace Chappell
Tanuki by Clive Rickabaugh directed by Jim Nakamoto
Hamlet by William Shakespeare directed by Wallace Chappell
Cotton Blossom Floating Palace Theatre by Augustin Daly directed by George Herman
The Mirrorman by Brian Way directed by Wallace Chappell
 

1974-1975
Maui the Trickster* by Wallace Chappell directed by Wallace Chappell
Comedy of Errors by William Shakespeare directed by Carl Hyman
The Christmas Nightingale by Frances Ellison directed by Carl Hyman
Vasalisa by Joanna Halpert Kraus directed by Carl Hyman
Alice in Wonderland by Andre Gregory from Lewis Carroll directed by Wallace Chappell
The Doctor in Spite of Himself by Moliere directed by Carl Hyman
 

1973-1974
The Honorable Urashima Taro by Coleman Jennings directed by Jim Nakamoto
The Mysterious Piper by Ronald Dobrin directed by Jack Vaughn
Arthur and the Magic Sword by Keith Engar directed by Jim Nakamoto
Story Theatre by Paul Sills directed by Wallace Chappell
Antelope Boy by Joy Harvey directed by Alan Grier
Young Ben by Faye Parker directed by Tom Larsen
Artistic Director 1970-1973 • George Muschamp
 

1972-1973
all plays except as noted directed by George Muschamp
Mo'o: a Modern Legend* by Peter Charlot directed by Peter Charlot
Hansel & Gretel* by George Muschamp and company from Grimm
Manjiro's Journey by Jeffrey Fleece
The Wind in the Willows by Joseph Baldwin from Kenneth Grahame
The Lark by Jean Anouilh
The Royal Pardon by John Arden & Margaretta D'Arcyd

1971-1972
all plays directed by George Muschamp Androcles & the Lion by Aurand Harris
Rumpelstiltskin by Charlotte Chorpenning
The Legend of Sleepy Hollow by Fred Gaines from Washington Irving
Beauty & the Beast by Frances Ellison & Jack Vaughn
The Miracle Worker by William Gibson
The Land of the Dragon by Madge Miller

1970-1971
all plays directed by George Muschamp
The Ballad of Robin Hood by Pat Hale
Rapunzel & the Witch by Jack A. Melanos
Rip Van Winkle by Joseph Jefferson from Washington Irving
The Pied Piper of Hamelin by William Glennon
William Shakespeare by George Muschamp
Hiawatha by James Norris
Artistic Director 1969-1970 • Gary Anderson

1969-1970
all plays directed by Gary Anderson
The Prince Who Wouldn't Grow by Maurice Berger
Cinderella by Francis Ellison
A Midsummer Night's Dream by Gary Anderson from Shakespeare
Reynard the Fox by Arthur Fauquez
Antigone by Gary Anderson from Sophocles
The Ice Wolf by Joanna Halpert Kraus

1968-1969
all plays directed by Doug Kaya
The Magic Horn by Nicholson & Chorpenning
The Dancing Donkey by Erik Vos
The Secret Scouts by Ellen Arnold
The Magic Hat by Frances Ellison
The Taming of the Shrew by Doug Kaya from Shakespeare
William Tell by W. Vosco Call

1967-1968
all plays directed by Thomas C. Kartak
The Miracle of San Fernando Mission* by Mary S. Bell
Ali Baba by Wadeeha Atiyeh
Young Mozart by Charles Hull
Jack and the Beanstalk by Frances Ellison
Comedy of Errors by Tom Kartak from Shakespeare
The Mystery of the Alhambra by Alfred W. Wheeler

1966-1967
all plays directed by Thomas C. Kartak
Harlequin by William Glennon
Dragon of the Moon by Frances Ellison & Jack Vaughn
Young Abe Lincoln by Richard Bernstein & John Allen
The Emperor's New Clothes by Frances Ellison & Jack Vaughn
As You Like It by Tom Kartak from Shakespeare
Kalau and the Magic Numbers* by Jeffrey Fleece

1965-1966
all plays directed by Thomas C. Kartak
The Pied Piper of Hamelin by William Glennon
Treasure Island by Ruth Kimball from R.L. Stevenson
The Secret of Han Ho by Margery Evernden
The Christmas Nightingale* by Frances Ellison
The Tempest by Tom Kartak from Shakespeare
Manjiro\\\'s Journey* by Jeffrey Fleece

1964-1965
Arthur and the Magic Sword by Keith Engar directed by Tom Kartak
A Midsummer Night's Dream by Tom Kartak from Shakespeare directed by Tom Kartak
Mask of the Gold Dragon by Ellen Arnold directed by Doug Kaya
Beauty and the Beast by Frances Ellison & Jack Vaughn directed by Doug Kaya
Young Jefferson by John Allen & Albert Hague directed by Dave Donnelly
Escape at Lahaina Roads* by Mary S. Bell directed by Amiel Leonardia

1963-1964
all plays directed by Alfred W. Wheeler
Oliver Twist by Muriel Browne from Charles Dickens directed by Sneih Dass
Rumpelstiltskin* by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler
The Mystery of the Alhambra by Alfred W. Wheeler from Washington Irving
The Magic Hat* by Frances Ellison
Androcles and the Lion* by Alfred W. Wheeler from Shaw
Ke Alii Umi* by Mary S. Bell

1962-1963
all plays directed by Alfred W. Wheeler
Aladdin by James Norris
Jack and the Beanstalk* by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler
Kalau and the Magic Numbers by Jeffrey Fleece
Cinderella* by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler
Rip Van Winkle by Frances Ellison & Alfred W. Wheeler from Washington Irving
Manjiro's Journey* by Jeffrey Fleece

1961-1962
all plays directed by Jack Vaughn
Alice in Wonderland by Eva LaGalliene from Lewis Carroll
The Phantom Officer* by Alfred W. Wheeler
The Emperor's New Clothes* by Frances Ellison & Jack Vaughn
Young Abe Lincoln by Richard Bernstein & John Allen
Dragon of the Moon* by Frances Ellison & Jack Vaughn

1960-1961
all plays directed by Jack Vaughn
Beauty and the Beast* by Frances Ellison & Jack Vaughn
Arthur and the Magic Sword by Keith Engar
The Secret Scouts* by Ellen Arnold
Mask of the Gold Dragon* by Ellen Arnold
Queen with the Frozen Heart* by Alfred W. Wheeler

1959-1960
All plays directed by Kathryn Kayser
Rumpelstiltskin by Charlotte Chorpenning
Sleeping Beauty by Charlotte Chorpenning
Indian Captive by Charlotte Chorpenning
Marco Polo by Geraldine Siks
The Flying Prince by Aurand Harris
Kalau and the Magic Numbers* by Jeffrey Fleece

1958-1959
All plays directed by Kathryn Kayser
Little Red Riding Hood by Charlotte Chorpenning
The Flying Prince by Aurand Harris

1957-1958
A Christmas Nightingale by Charlotte Chorpenning directed by Kathryn Kayser

1956-1957
Cinderella by Charlotte Chorpenning directed by Kathryn Kayser
Aladdin by James Norris directed by Kathryn Kayser

1955-1956
Jack and the Beanstalk by Charlotte Chorpenning directed by Kathryn Kayser
 






Inspiring our communities to dream and dare